Vsako leto 8. aprila obeležujemo svetovni dan Romov, saj se je tega dne leta 1971 v Londonu odvil prvi svetovni kongres Romov. Na kongresu so izbrali svojo zastavo, se dogovorili, da se imenujejo Romi in si za svojo himno izbrali pesem Gelem, gelem. Romi so etnična skupina, ki živi predvsem v evropskih državah. Beseda Rom sicer pomeni človek, Roma pa ljudje ali ljudstvo.

Pripadniki romske skupnosti svoj praznik zaznamujejo s številnimi prireditvami, s katerimi želijo spomniti na ohranjanje svoje kulture in jezika, na šoli pa smo se prazniku poklonili z razstavo, na kateri smo poudarili lepoto in posebni zven romskega jezika. Naučili smo se, da »sar hinjas« pomeni »kako si«, da lahko dekletu, ki nam je všeč, rečemo »suži hinjas« (»lepa si«) in da sta oče in mama dat in daj. Obenem smo lahko prebrali tudi nekaj pesmi o romskem življenju v romskem in slovenskem jeziku.

Vsem romskim otrokom in njihovim staršem ob tem prazniku čestitamo in jim želimo prijetno praznovanje.

Besedilo: Katarina Jazbinšek

Fotografije: Petra Radujko