V ponedeljek, 8. 4. 2024, je na šoli potekala prireditev ob svetovnem dnevu Romov. Svetovni dan Romov obeležujemo od leta 1971, ko so v Londonu na prvem svetovnem kongresu Romov sprejeli uradno ime Romi za vse pripadnike tega naroda, sprejeli so svojo zastavo in himno, država Indija pa jih je uradno priznala za svoje nekdanje prebivalce.

Prireditev smo na šoli organizirali skupaj z zaposlenimi na projektu Skupaj za znanje Centra šolskih in obšolskih dejavnosti. Na prireditvi so se predstavili romski otroci iz občine Grosuplje.

Otroci so pripravili zanimiv in pester kulturni program ter staršem in ostalim gledalcem pokazali, kaj vse zmorejo. Prisluhnili smo romski himni Djelem djelem, recitaciji poezije v romščini in slovenščini, si ogledali nastop dekliške plesne skupine Roma in še marsikaj zanimivega. Po prireditvi smo si lahko ogledali še razstavo, ki smo jo skupaj z učenci pripravili v šolski avli.

Na razstavi smo prikazali raznolikost in posebnost romskega jezika, ki izvira iz severne Indije, obenem pa vsebuje pravo bogastvo grških, slovanskih, madžarskih in turških besed. Žal romski jezik kljub svoji edinstvenosti počasi izumira, zato je še posebno pomembno, da ga na različne načine ohranjamo.

Vsem romskim otrokom in njihovim staršem ob tem prazniku čestitamo in jim želimo prijetno praznovanje.

Besedilo: Katarina Jazbinšek

Fotografije: Petra Skočir