V petek, 9. 6., smo se s kočijo – kot jo je poimenoval hlapec Jurij, saj izraza za avtobus še ne pozna – odpeljali na grad Bogenšperk, kjer nas je pričakalo sončno vreme in polno zanimivih zgodb iz življenja našega gostitelja. Hlapec Jurij nas je pričakal oprtan v skromno renesančno opravo, okiten pa je bil z mušketo, kučmo, sabljo in veliko smodnika. Drugošolke in drugošolce je povabil, naj se mu pridružijo pri služenju na gradu.

Razkazal nam je pravi viteški okvir, ki si ga je nadel učenec Timon, medtem ko je učenec Tadej z vso skrbnostjo pazil na hlapčevo mušketo. Nato smo se odpravili v notranjost gradu, kjer je v čarovniški sobi hlapec Jernej odpravil bolečine v gležnju učenca Gašperja. Pred ogledom bakroreznice in lovske sobe smo si ogledali tudi oblačila, ki so jih možje in žene nosili v starih časih. Za konec našega potepa po grajskih sobanah je sledila zabava – v pravi poročni dvorani sta učenki Brina in Sara ter učenec Tjaš ustvarili glasbeno skupino ter ostale zabavali, kot bi bili na Valvasorjevem rojstnodnevnem slavju.

Fotografije in zapis: Aja Komel

Oznake: , , , ,