Vsako pomlad se zdi, kot da Zemlja znova zadiha. Zeleni listi, cvetlice, cvetoča drevesa in grmovja, vonj dežja, ptice, ki s petjem skoraj preglasijo mestni hrup … A globoko pod to lepoto je molk – opozorilo narave, ki nas že dolgo kliče k spremembi!

(vir: https://www.earthday.org/earth-day-poster-2025/)

Letošnji Svetovni dan Zemlje nosi jasno sporočilo “Naša moč, naš planet” (Our Power, Our Planet), ki poudarja kolektivno moč posameznikov, skupnosti in institucij pri ustvarjanju pozitivnih sprememb za naš planet. Letos se svet osredotoča na ključni korak k bolj zeleni prihodnosti s prehodom na čisto, obnovljivo energijo. Ohranjanje narave in trajnostni energetski prehod pa sta neločljivo povezana. A ta prehod ni le stvar odločevalcev – to je odločitev, ki jo vsak dan sprejme čisto vsak od nas: katero prevozno sredstvo uporabljamo, kako ravnamo z odpadki, kaj jemo, kako pridelujemo hrano, kako ravnamo z zemljo, ki nas hrani, …

Svetovni dan Zemlje je bil prvič organiziran leta 1970, od takrat pa se vsakoletno obeležuje v več kot 192 državah. Koordinira ga globalna mreža Dneva Zemlje. In 55 let kasneje je ozaveščanje o pomenu ohranjanja našega edinega planeta še toliko bolj ključno. Prispevek k trajnostnemu življenju ni več stvar peščice okoljskih zanesenjakov, ampak stvar slehernika, zato vas ob Svetovnem dnevu Zemlje pozivamo, da z majhnimi koraki prispevamo k veliki spremembi – bodisi z varčevanjem z energijo ali z aktivnim pristopom k obnovljivi energiji, s podporo ali sodelovanjem v trajnostnih projektih, izobraževanjem o trajnostnem načinu življenja in prilagoditvami svojih življenj tako, da planetu Zemlja ne otežujemo njenega naravnega delovanja.

Naša moč je v dejanjih. Naš planet je v naših rokah. Bodimo sprememba, ker planet B ne obstaja in ker Zemlja ne potrebuje nas, ampak mi potrebujemo njo.

Na naši šoli smo letos obeležili Svetovni dan Zemlje tako, da smo očistili in uredili našo šolo ter šolsko okolico in okolje, v katerem živimo. Dan smo pričeli z obeležitvijo Svetovnega dneva Zemlje, pri čemer smo obnovili pomen in ustreznost ločevanja odpadkov. Po razredih smo skupno pospravljali in urejali svoje učilnice. K sreči je kmalu sledila šolska malica, ki je poskrbela za dobro okrepčilo, preden smo odrinili dalje. Vsaka skupina je dobila svoj zemljevid in napotke za pot. Držali smo se označene poti in pobirali smeti, ki smo jih spotoma našli, ter jih ustrezno ločili. Tudi med potjo je bilo veliko priložnosti za pogovor, zakaj to počnemo. Nekaj skupin učencev je ostalo na šolskem igrišču in ga uredilo, da ga bomo lahko še naprej uporabljali in zanj v prihodnje še bolje skrbeli. Skupina marljivih deklet je populila plevel na zelenicah pred glavnim vhodom, posadila sivke in druge trajnice ter, najpomembneje, tudi dve medoviti drevesi – lipi, ki smo jih brezplačno prejeli s strani Čebelarske zveze Slovenije. Nenazadnje naj omenimo še skupine učencev, ki so ostale v šoli. Tako je ena skupina učencev začela pripravljati lesene deščice, ki jih bomo uporabljali kot sedeže za učenje na prostem, ko bo vreme dopuščalo. Nekateri so osvežili pozdravne napise v različnih jezikih po šolskih stopniščih. Likovno nadarjena dekleta so se lotile kolaža treh slik, ki bodo krasila šolske prostore. Posebna zahvala pa gre učencem, ki so v tem času pospravili in uredili še preostale učilnice, ki nimajo svojega razreda.

Z vsakim dejanjem prijaznim Zemlji, pa čeprav zelo majhnim, lahko soustvarimo zdrav planet za prihodnje generacije.

Prispevek pripravila: J. Benčan

Fotografirale: J. Benčan, P. Bižal Rogale, P. Klinc in P. Knavs

 

Oznake: , , , , ,