Učenci šole Louisa Adamiča Grosuplje smo v četrtek, 17. 5. 2022, obiskali šolski jedrski reaktor Triga v Podgorici, ki je del Inštituta Jožefa Stefana. Jedrski center je za Slovenijo zelo pomemben, saj so v njem začeli svojo profesionalno pot skoraj vsi jedrski strokovnjaki v Sloveniji. Zgradili so ga leta 1966.

V šolskem učnem centru nas je sprejel g. Urban Pompe. Sledilo je predavanje o energiji v Sloveniji in na svetu. Gospod Pompe nam je na zanimiv in zabaven način razložil vse o jedrski energiji in v nas vzbudil veliko vprašanj o pomenu in varnosti le-te. Nato je sledila delavnica o radioaktivnosti, na kateri so učenci izvedeli o izvoru in pomenu radioaktivnosti. Spoznali smo tudi Geigerjev števec, s katerim merimo radioaktivnost in ionsko sevanje. Marsikateri »mit« o sevanju je po predavanju padel.

Po delavnici pa smo si ogledali še stalno razstavo o radioaktivnosti in jedrski energiji.

Besedilo: Petra Skočir

Fotografije: Barbka Gabrijel Cotič